|
VERKSAMHETSBERÄTTELSE
April 2008 – april 2009
Under verksamhetsåret har Turkiska Ungdomsförbundet satsat på att engagera nya ungdomar inom våra arbetsgrupper för att få en bättre idé och synpunkter om hur TUFs arbeten kan förbättras för våra ungdomar och resterande medlemmar. TUF har under året fortsatt stödja medlemsföreningarnas verksamhet och uppmuntrat dem att utvecklas och stärka deras aktiviteter.
TUF har även drivit igenom de beviljade projekten och lyckats skapa en plattform för ungdomar där man har skapat tillfällen att diskutera de frågor som rör projektens syften.
TUF har även satsat väldigt mycket på att samarbeta med andra organisationer såsom LSU och organisationer i Turkiet. LSU, Landsrådet för Sveriges Ungdomsorganisationer har visat intresse för TUFs arbeten och även använt TUF som modell för hur en självständig organisation ser ut, vilket har lett till att fler svenska organisationer såsom Scouterna, Rädda Barnen med flera men i synnerlighet Ungdomsstyrelsen har velat ha oss som föreläsare under deras konferenser runtom i landet.
Under året har TUF haft större aktiviteter såsom Barnens Dag firandet men även skidlägret i Åre. Barnens dag firades på Kungsträdgården där minst 5000 människor deltog. I år har vi satsat på att ha fler svenska ungdomsorganisationer.
I samband med Skidlägret utfördes aktiviteter och seminarier om olika viktiga frågor som berör ungdomarna. På detta sett lyckades TUF uppmuntra deltagarna till vidare studier och deltagarna insåg att föreningslivet spelar en viktig roll på arbetsmarknaden.
En annan viktig aktivitet i år var projekt resan till Sivas och ”Bygga Broar -del 2” projektet, en chans för TUF att ytterligare öka sina erfarenheter som har även lett till att ”Bygga Broar del 3 Trabzon” har beviljats.
Under verksamhetsåret 2008/2009 har Turkiska Ungdomsförbundet lagt stor vikt på ungdomars engagemang i föreningslivet. Vi har, som vi brukar göra varje år, satsat mycket på arbetsgrupper som har arbetat aktivt med att öka deltagandet för ungdomarna. Under året har även stor möda lagts på kulturella arrangemang, seminarier, sport aktiviteter samt start av nya projekt.
Styrelseledamöter
Verkställande Utskott (VU)
-
Selcuk Unlu Ordförande
-
Aysel Akbas Vice Ordförande
-
Yasin Diken Andra Vice Ordförande
-
Arnagül Kuscu Förbundssekreterare/Delansvarig för Utbildningsgruppen
-
Osman Vural Kassör/Ansvarig för Marknadsföringsgruppen
-
Cagla Kucukgöl Ansvarig för Utbildningsgruppen
-
Filiz Genc Ansvarig Kulturgruppen
-
Oguz Albayrak Ansvarig för Sportgruppen
-
Kadir Kulbay Ansvarig för Jämställdhetsfrågor.
-
Cagatay Konuskan Ansvarig för Webbgruppen
-
Emre Kiyak
-
Okan Oktav
-
Erol Yucel
-
Fatma Durmaz
-
Alev Kapkac
-
Cigdem Gönul (avgått under året)
ARBETSGRUPPERNA
Euroturk
Ansvarig: Aysel Akbas
Mål:
Detta verksamhetsår har inneburit en rad små förändringar för Euroturk. Aysel Akbas har under årsskiftet 2008-2009 tillträtt som ny chefredaktör efter Mesut Yildiz. Tidningen utger, likt föregående år, sex nummer per år. Tillsammans med redaktionen har Euroturk arbetat för ett tydligare format och för ett mer läsaranpassat innehåll. Detta har inneburit att redaktionen arbetat för att få större variation på texter och artiklar. Redaktionen har också arbetat under teman vid speciella tillfällen, exempelvis inför högskoleansökan, gymnasievalen, EU- parlamentsvalet och liknande. Euroturk har inhandlat en systemkamera för att kunna underlätta fotografering vid intervjuer och reportage på fält. Sedan årsskiftet 2008-2009 finns Euroturk som taltidning för att underlätta tillgången på tidningen för synskadade.
Euroturk har skickat tre personer ur redaktionen på skriv och fotokurs som anordnas av organisationen "Ung Media".
Genomfört under 2008/2009
-
Euroturk går ut till de flesta svenska myndigheter, skolor och bibliotek.
-
Euroturk är en välkänd och respekterad tidning inom organisationslivet
-
Samarbetet med Trydells Tryckeri och grafiske formgivaren Roberto De Souza fortsätter.
-
Euroturk har under året hållit regelbundna redaktionsmöten som är öppna för allmänheten och arbetat för att utöka redaktionsteamet
Marknadsföringsgruppen
Ansvarig: Osman Vural
Mål:
Denna grupp startades under verksamhetsår 2007/2008, dess syfte är att marknadsföra TUF och dess aktiviteter samt arbeta som ett stöd till förbundets olika utskott och dess aktiviteter som är sponsrade.
En av de främsta uppgifterna för marknadsföringsgruppen är att arbeta för TUF. Att det blir ett välkänt namn bland andra stora svenska organisationer såsom Svenska Scoutförbundet och stärka samarbetet med dessa, samt att rekrytera nya medlemmar och skapa ett större nätverk bland svenska såsom etniska organisationer.
Genomfört under 2008/2009
Gruppen har i huvudsak fokuserat på marknadsföring och sponsra förbundets största aktivitet ”Barnens dag” och rekrytera nya medlemmar.
-
Marknadsföringen av 23 Nisan och Hadise har genom reklam i tunnelbanor, affisch uppsättning samt annonserat i Foodcourt i Kista givit ett otroligt bra resultat.
-
Vi har utökat vårt samarbete med olika organisationer som till exempel LSU och etniska organisationer.
-
Vi har fortsätt ett samarbete med Grand River och skapat kontakt med Kapi Marketing. (Dessa företag är sponsor hunters)
-
Vi har fortsatt med annonsering på hemsidan och använt oss utav bland annat Facebook.
Detta år har några företag på eget initiativ sponsrat 23 Nisan. Detta är ett bra tecken på att Barnensdag utvecklas och blir ett större evenemang varje år som passerar.
Utbildningsgruppen
Ansvarig: Cagla Kucukgöl
Mål:
Utbildningsgruppen arbetar för att främja ungdomar till studier och bidra med verksamhet som gynnar ungdomars allmänbildning och kunskaper inom de aktuella frågor som uppstår i samhället. Gruppens fokus ligger på utbildning på alla nivåer, där vidareutbildning är första prioritering. Därför arbetar gruppen i form av samarbeten, seminarier, mindre utbildningar samt informationsspridning gällande utbildningstillfälle som är på gång utanför TUF.
Genomfört under 2008/2009
Efter att ha deltagit på en projektskrivningskurs i Göteborg, har utbildningsgruppen framställt en handbok för hur man skriver ett projekt samt tillvägagångssättet för bidragssökning etc. Denna handbok som publicerats på TUFs hemsida, kommer att vara tillgänglig för styrelsen samt TUFs medlemsföreningar. Syftet med handboken är enbart i “handledningssyfte” och behandlar endast utveckling av en idé till att den uppnått de kriterier som krävs för att verkställas, därmed är formen på hanboken övergriplig.
TUF har i samarbete med Turksiska Student- och Akademikerföreningen (TSAF) under mars månad inför valet av högstadiestudier genomfört ett utbildningsseminarium vid Stockholms Universitet. Talarna som deltog under seminariet hade turkisk bakgrund, talarna bestod av studenter på högskola/universitet, studentinformatörer och turkiska akademiker som är verksamma i arbetslivet. Flertal av talarna hade turkisk bakgrund med motivationen av att agera som förebilder för framtida studenter. Detta i syfte att engagera ungdomar till vidareutbildning och undvika snedrekrytering till högskolar. Talar presenterade sina egna utbildningar och framgångshistorier och ungdomar fick även tillfälle att ställa frågor. Ett tjugotal personer närvarade.
Kulturgruppen
Ansvarig: Filiz Genc
Mål:
Att bli en av de organisationerna i Sverige som gör flest kulturella aktiviteter.
Genomfört under 2008/2009
Firades på Kungsträdgården 20 april. Gruppindelningar med olika ansvarsområden gjordes och för dessa gjordes ett rullande schema under dagen. Ungefär 5000 deltagare närvarade under firandet. Tack vare det otroligt underbara vädret så blev 23 april firandet för i år en stor succé. Under dagen genomfördes en hel del aktiviteter och på scen framträdde bland annat Sibel och ”TRT cocuk ve genclik halk oyunlari toplulugu” som flög in från Ankara för att uppträda.
Mingel hölls under december månad för medlemmarna i samband med visning av TUF´s fest bilder. Ca 40 personer deltog på minglet som ägde rum på TUFs lokaler.
TUF har i samarbete med Vatan föreningen anordnat en fest för ungdomar den 9 maj. Festen ägde rum i TB´s i Tumba. Festens syfte var att dels värva nya medlemmar från södra Stockholm och för att hjälpa föreningen stärka sin ekonomi genom festen. Föreningens styrelse och medlemmar stod för arrangemanget och var ensam ansvarig och TUF hjälpte de med biljettförsäljningen.
TUF anordnade en picknick för volontärerna som deltog under Barnens dag firandet (23 april). Vi grillade och hade en massa roliga lekar tillsammans med ett härligt väder. Ca 35 personer deltog på picknicken som var i Rinkeby äng.
Sportgruppen
Ansvarig: Oguz Albayrak
Mål:
Sportgruppens mål har genom åren varit att genomföra och satsa på idrottsaktiviteter för förbundets
medlemmar och för att få fler medlemmar att bli mer aktiva.
Genomfört under 2008/2009
Skidresa
Årets skidresa anordnades till Hassela och pågick mellan den 26:e februari och 1 mars.
35 ungdomar och ledaren åkte till Hassela. Nytt för i år var deltagandet från Danmark och Norge.
Åldersgränsen för årets skidresa var 14-25 år. Resan gick som planerat, och alla hade riktigt kul,
och de flesta var väldigt nöjda med resan. Dagarna gick åt skidåkning medan kvällarna ägnades åt
aktiviteter mellan de olika grupper som skapats för att alla ska lära känna varandra.
19 Mayis
19 Mayis firandet, Ungdomens sportdag, firades på Brunna IP med olika friidrottsaktiviteter. Tyvärr var deltagandet låg på grund av regnigt väder, vilket ledde till att vi var tvungna att avsluta firandet lite tidigare än planerat. Därifrån åkte vi till Galatasaray föreningens fotbollsturnering och därefter till Heron City för att bowla med barnen som var kvar.
Altin Ayak
Altin Ayak som var planerat att hållas under mars månad, valdes av sportgruppen att skjutas upp till
hösten, då ett större evenemang är planerat, med både basket och fotboll, Altin Cup.
Webbgruppen
Ansvarig: Cagatay Konuskan
Mål:
Vi ser till så att TUF kan presentera sig själva, informera om kommande aktiviteter och visa vår verksamhet genom IT och webb. En väl fungerande och attraktiv hemsida får folk att besöka hemsidan, vilket gör att information kan ges ut på ett mer effektivt sätt. Det går även att förmedla nyheter och händelser mer snabbt och informativt med hjälp av IT. Sedan är det alltid trevligt att kunna kolla på bilder och filmer från tidigare aktiviteter genom hemsidan. Annonserna på hemsidan ger även ekonomiska intäkter vilket alltid är ett plus. Vi underhåller även datorer och annan utrustning för en fungerande kontorsmiljö. Även trycksaker och layout är en del av våra arbetsuppgifter.
Genomfört under 2008/2009
-
Flyttat hemsidan till ny webbserver
-
Ändrat på länkar och sidor som inte har fungerat efter flytten
-
Ordnat nya e-post adresser
-
Tagit bort onödiga webbapplikationer
-
Tagit bort onödiga filer på hemsidan
-
Översatt större delen av hemsidan till Engelska
-
Lagt till en del videoklipp
-
Ständig uppdatering Euroturk sektionen
-
Ständig uppdatering av artiklar, föreningar, bilder etc.
-
Göra felsökningar och lösa problem som uppstår
-
Installerade ny server, men servern är inte helt färdig konfigurerad
-
Installerat om samtliga datorer och installerat trådlöst nätverk
-
Affischer, folder och andra trycksaker för TUF festen, 23nisan, 19mayis
-
Ordat annons banners på hemsidan
-
Dragit nya nätverkskablar till alla rum och placerat servern i förrådet
-
Skapat en webbshop med TUF-artiklar som kommer att läggas upp senare
-
Köpt domännamn för NTUF.se NTUF.dk NTUF.nu
Övriga aktiviteter
Projekt
Avslutade projekt
Bygga Broar del 3 – Trabzon
Syfte:
Syftet med projektet är att få igång en dialog samt öka förståelsen om demokrati och mänskliga rättigheter mellan ungdomar i Sverige och Turkiet/Trabzon. Vår huvudsakliga aktivitet blir resan till Turkiet med 12 ungdomar, då vi får tillfälle att lära ungdomarna i Turkiet om förenings- och organisationsliv.
Övergripande mål:
Målsättning med projektet är följande:
-
att öka dialogen och förståelsen mellan svenska och turkiska ungdomar om demokrati och mänskliga rättigheter i respektive land.
-
att öka förståelsen för minoriteternas situation i de båda länderna
-
att skapa en naturlig plattform för framtida samarbete mellan ungdomar i Sverige och Turkiet
-
att öka förståelsen för kvinnors rättigheter och situation i Turkiet
-
att öka förståelsen om hur organisationer och föreningsliv fungerar och är uppbyggd här i Sverige
-
att göra en slututvärdering och jämförelse av de senaste tre projekten och slutsatserna, samt informera andra ungdomar i Sverige som inte åkt med om sina erfarenheter.
Slutredovisningen till Olof Palme Center har gjorts och skickats in. Ett fortsättningsprojekt har inte beviljats då projekttiden enbart var för tre år. Men samarbetet med samarbetsorganisationerna och myndigheter som vi träffat i samband med projekten kommer att fortsätta.
Samma problem samma förutsättningar - NTUF
Syfte:
Syftet med projektet är att skapa en diskussion om den nordisk turkiska identiteten och ett närmare samarbete mellan den turkiska gruppen i Skandinavien. Här är huvudaktiviteten att anordna ett skidläger i Sverige med deltagare länder som Sverige, Norge och Finland.
Övergripande mål:
Målsättning med projektet är följande:
-
att öka dialogen och förståelsen mellan turkiska ungdomar i norden
-
att belysa likheterna och olikheterna mellan de olika länderna
-
att skapa en naturlig plattform för framtida samarbete mellan ungdomar i Sverige, Norge och Danmark
-
att lära sig från varandra i områden för utbildning, arbetsmarknad, föreningslivet och integration
-
att skapa en stabil grund för det fortsatta samarbetet för NTUF
Påbörjade projekt
Projektet Skapa förebilder
Syfte:
Projektet är en utveckling av ett mentorsarbete. Syftet är att använda sig av de lokala förebilderna och utveckla dessa till att vara förebilder med ett mer samhällsnyttigt perspektiv. Målet med projektet är att såväl motivera ungdomar till studier och en meningsfull fritid.
Projekt Utvecklingsrummet
Syfte:
Syftet med projektet Utvecklingsrummet är att ge ett kontinuerligt stöd för turkiska ungdomar i en trygg miljö. Projektet är ett samarbete mellan lokala skolor och TUF. Huvudtanken är att ha en stabil läxhjälp och stödverksamhet i direktanknytning till ungdomarnas lokala miljö, det vill säga skolan.
Selcuk Unlu arbetar fortfarande på projektet och ansökan har ännu inte gått till Allmänna Arvsfonden och Ungdomsstyrelsen.
|